Międzynarodowy Dzień Studenta

Obchodzony 17 listopada Dzień Studenta to międzynarodowe święto wszystkich studiujących, ustanowione na pamiątkę tragicznych wydarzeń roku 1939, kiedy to demonstracja czechosłowackich studentów, otwarcie sprzeciwiających się agresji III Rzeszy Niemieckiej wyszła na ulice, aby w ten sposób zamanifestować swoje niezadowolenie.Ten wyraz obywatelskiego nieposłuszeństwa został krwawo stłumiony przez nazistów. 

Już dwa lata później w 1941 roku międzynarodowa społeczność akademicka postanowiła ustanowić święto upamiętniające wszystkich żaków. Jestto przede wszystkim podkreślenie i przypomnienie o studenckich prawach i ich realnym wpływie na sposób i jakość kształcenia.

Samorząd Studencki Politechniki Rzeszowskiej już od kilku lat stara się dbać o to, aby dzień ten nie pozostawał niezauważony. Jedną z form swoistej celebracji tego dnia są debaty z władzami uczelni, w których wziąć udział może każdy zainteresowany studiujący. Poprzez bezpośrednie pytania i wnioski kierowane do rektorów lub innych organów decyzyjnych naszej uczelni, studenci mogą uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich kwestie. Ważnym punktem programu jest także Kolaż Kół Naukowych, gdzie osoby zaangażowane w działalność akademicką mogą przedstawić czym się zajmują i zachęcić innych studentów do wstąpienia w ich stowarzyszenie.

Tak wspaniałe święto nie obyłoby się jednak bez oczywistego celebrowania. Huczne imprezy w klubie „Plus” czy „Bajka” zawsze cieszyły się dużą popularnością. Co rokustaramy się takżeprzygotować inne atrakcje, które przyciągałyby licznie naszych kolegów i koleżanki. Chcemy, aby w ten dzień każdy student czuł się wyjątkowo i aby cieszył się z tego, że wybrał naszą Politechnikę Rzeszowską.