Międzynarodowy Dzień Studenta

Obchodzony 17 listopada Dzień Studenta to międzynarodowe święto wszystkich studiujących ustanowione na pamiątkę tragicznych wydarzeń roku 1939, kiedy to demonstracja czechosłowackich studentów, otwarcie sprzeciwiających się agresji III Rzeszy Niemieckiej wyszła na ulice, aby w ten sposób zamanifestować swoje niezadowolenie.

Ten wyraz obywatelskiego nieposłuszeństwa został krwawo stłumiony przez nazistów, a część demonstrantów zapłaciła za ten brak bierności największą cenę, jaką było życie. Pamięć pomordowanych uczczona została już dwa lata później, gdy w 1941 roku międzynarodowa społeczność akademicka postanowiła ustanowić święto wszystkich żaków. Nie jest to jednak jedynie forma nostalgicznego powrotu do czasu wojny i wszechobecnego terroru nazizmu, ale przede wszystkim podkreśla i przypomina o studenckich prawach i ich realnym wpływie na sposób i jakość kształcenia.

Samorząd Studencki Politechniki Rzeszowskiej już od kilku lat stara się dbać o to, żeby dzień ten nie pozostawał niezauważony lub wręcz pomijany w kalendarzu wydarzeń akademickich. Jedną z form swoistej celebracji tego dnia są debaty z władzami uczelni, w których wziąć udział może każdy zainteresowany studiujący. Poprzez bezpośrednie pytania i wnioski kierowane do rektorów lub innych organów decyzyjnych naszej uczelni, studenci mogą uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania lub też wyrazić niezadowolenie z działania niektórych podmiotów Politechniki. Z roku na rok wydarzeniem tym interesuje się coraz więcej osób, co szczególnie cieszy organizatorów gdyż pokazuje, że tego typu akcje są potrzebne, a studenci chcą czynnie uczestniczyć w procesie ich kształcenia.

Oczywiście święto studenckie nie może odbyć się bez zabawy, a do tej nie trzeba przecież nikogo namawiać. W bieżącym roku akademickim prócz imprezy w studenckim klubie Puls, społeczność akademicka mogła sprawdzić się w stricte technicznej konkurencji, którą były zawody w „Zjeździe na byle czym”. Członkowie SSPRz stają na głowie by z roku na rok formy tego rodzaju aktywności studenckiej były coraz to atrakcyjniejsze a przez to cieszyły się większą popularnością i zaangażowaniem studentów.

Poprzedni wpis: