Kolaż Kół Naukowych vol.5
17 listopada br. na Politechnice Rzeszowskiej odbył się Kolaż Kół Naukowych. Tegoroczna edycja była już piątą z koeli, jednak po przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa i niemożliwością zorganizowania wcześniejszej edycji wydarzenia stacjonarnie była wyjątkowa. Jak przyznaje w rozmowie koordynator spotkania, a zarazem wiceprzewodniczący Samorządu Studenckiego Politechniki Rzeszowskiej, Dawid Stawowy: – Cieszy niezmiernie, iż powróciliśmy do formy stacjonarnej wydarzenia, ponieważ w ten sposób dajemy możliwość studentom różnych wydziałów zobaczyć, jaką ofertę rozwoju osobistego może zaproponować im każde z kół naukowych.
Nie da się ukryć, że frekwencja była bardzo zadowalająca. Przez siedem godzin trwania wydarzenia nie dało się zaobserwować pustych stanowisk. Tegoroczna edycja osiągnęła wynik ponad tysiąca osób, co tylko pokazuje, jak zaangażowani w życie uczelni są studenci. Ten fakt cieszy podwójnie, gdyż wszyscy zainteresowani znaleźli czas, aby odwiedzić Kolaż Kół Naukowych mimo faktu, że odbywał się w trakcie zajęć.
Po zapytaniu mojego rozmówcy, Dawida Stawowego, które stanowisko według niego cieszyło się największym zainteresowaniem, nie dało się usłyszeć jednoznacznej odpowiedzi: – Do mojego serca trafiło reaktywowane koło MegaVolt, które zajmuje się zagadnieniami szeroko pojętej elektrotechniki, a na Kolażu mogliśmy zobaczyć wyładowania z cewki Tesli. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że każdy student, który przyszedł na wydarzenie, mógł znaleźć coś dla siebie niezależnie od wydziału. Mieliśmy naprawdę szeroką ofertę rozwojową w różnych dziedzinach, począwszy od stricte technicznych, jak drony i roboty prezentowane przez RzIT, samochody wyścigowe projektowane przez Racing Team po oferty rozwoju artystycznego, oferowane przez nasz wspaniały Chór Akademicki.
Co studenci mogli wynieść z takiego spotkania? – Forma stacjonarna prowadzenia kolażu umożliwia znalezienie wielu przyjaciół z różnych wydziałów, co dla mnie jest również bardzo wartościowe. Ponad to, z pewnością każdy mógł w sobie zaszczepić pasję do danej dziedziny i mam nadzieję, że ta pasja zacznie kiełkować oraz przyniesie w przyszłości nowych działaczy, naukowców, a przede wszystkim osoby, które kochają to, co robią – nie tylko kołom naukowym, ale zarówno naszej Uczelni – mówi rozmówca.
Koła, które miały okazję się zaprezentować na piątej edycji Kolażu Kół Naukowych:
- Koło Naukowe Machine Learning Politechniki Rzeszowskiej,
- SKN Szybkiego Prototypowania i Wzornictwa Przemysłowego,
- PRz Racing Team, SKN Formuła Student,
- IAESTE Politechnika Rzeszowska,
- Koło Naukowe Elektroniki i Technologii Informacyjnych,
- Studenckie Koło Naukowe Informatyków „KOD”
- Studenckie Koło Naukowe Lotników – Legendary Rover Team,
- Koło Naukowe Studentów HVAC,
- Studenckie Koło Naukowe Rachunkowości ASSETS,
- Koło Naukowe Automatyków i Robotyków ROBO,
- Studenckie Koło Naukowe Komunikacji Marketingowej Brief,
- Aerospace Materials Students’ Association,
- Studenckie Koło Naukowe Zarządzania Projektami PROJECT 5,
- Koło Naukowe Studentów Biotechnologii Insert,
- Studenckie Koło Naukowe Ubezpieczeń,
- Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Środowiska,
- Program PROJEKTOR,
- Studenckie Koło Naukowo-Badawcze Turystyki Tuptuś,
- Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej,
- Studenckie Koło Naukowe „Eurointegracja”
- Studenckie Koło Naukowe Elektryków „MegaVolt”,
- Samorząd Studencki Politechniki Rzeszowskiej,
- Koło Naukowe Mostowców,
- Studenckie Koło Naukowe Mechaników Politechniki Rzeszowskiej – Sekcja Samochodowa oraz Studenckie Koło Naukowe Transportowców Politechniki Rzeszowskiej
- Naukowe Koło Geodetów GLOB
Na to wydarzenie trzeba było zagospodarować rekordową przestrzeń dwóch sal w budynku „O” Politechniki Rzeszowskiej – nie ma co się dziwić takiego posunięcia, ponieważ w sumie udział brało 26 kół naukowych.
Gratulujemy całemu Samorządowi Studenckiemu Politechniki Rzeszowskiej zorganizowania kolejnego, wspaniałego wydarzenia!
Red. A. Rojek